czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

SAME GÓRY NIE WYSTARCZĄ


W kalendarzu turystycznych imprez Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego ważne miejsce, od jedenastu lat, zajmuje rajd po Ziemi Nadnoteckiej "Same góry nie wystarczą". Głównym organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie przy współpracy Rowerowej Sekcji Turystycznej.

Tradycyjnie dla turystów zostało przygotowanych i zaplanowanych kilka tras pieszych i rowerowych. Po raz pierwszy w rajdzie wzięli udział tylko rowerzyści. Byli to reprezentanci Łomnicy, Piły, Trzcianki, Bydgoszczy, Szamotuł i Czarnkowa. Grupa ze Szkoły Podstawowej w Łomnicy pokonywała Ziemię Nadnotecką już w piątek na trasie przez Białą, Radolin i Walkowice meldując się w Czarnkowie wczesnym popołudniem. Po krótkim odpoczynku i zakwaterowaniu w domu kultury wybrali się na spacer po Czarnkowie w towarzystwie pani Grażyny Cybulskiej - Sitek kierownika Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Pozostali turyści dotarli do Czarnkowa wieczorem. Ten pierwszy rajdowy dzień zakończyło oficjalne otwarcie rajdu, które odbyło się przy stole zastawionym pysznym ciastem drożdżowym. To tradycyjny posiłek, który towarzyszy uczestnikom przez kolejne lata trwania tej imprezy. Dopełnieniem otwarcia było losowanie nagród dla uczestników oraz prezentacje fotografii z poprzednich edycji tego rajdu i innych imprez turystycznych. W sobotni poranek przed domem kultury spotkały się trzy grupy rajdowe. Dzieci z Łomnicy wybrały trasę przez Pianówkę, Goraj i Lubasz, by rajd zakończyć posiłkiem w Czarnkowie. Kolejna grupa pedałowała po Puszczy Noteckiej. Na ich trasie znalazły się Krucz, Hamrzysko, Biała, Mężyk, Potrzebowice i miejsce noclegu - Piłka. Najliczniejszy zespół rowerami pokonał trasę do Mężyka, by tam przesiąść się na kajaki. Następnie, już w kajakach, popłynęli jeziorami: Bąd, Księże, Małe, Wielkie do Miałów. Tutaj nastąpiła mała przerwa na posiłek, na który dotarli również rowerzyści. Po kilkudziesięciu minutach odpoczynku zarówno kajakarze, jak i rowerzyści skierowali się do Piłki: kajakami rzeką Miałką, rowerami drogą przez Marylin.
Kolejnym punktem rajdowego programu było wieczorne spotkanie integracyjne, które rozpoczęto od losowania nagród z "Worka Nieszczęścia". Wśród nagród znalazły się rzeczy niepotrzebne, zbędne, a niekiedy zupełnie dziwaczne. Był to czas na długie wspomnienia, rozmowy i dyskusje oraz okazja do wzajemnego poznania. Ostatni dzień rajdu rozpoczął się od wspólnej fotografii. Następnie wszyscy uczestnicy pokonali drogę z Piłki przez Pęckowo i Drawski Młyn do Wielenia. Tutaj nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu i każda z grup najdogodniejszą trasą wracała do miejsca zamieszkania. Na koniec warto wspomnieć o życzliwości księdza Mariana Libery z Piłki, który udostępnił turystom miejsca noclegowe oraz o finansowym wsparciu rajdu przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki. Rajd "Same góry nie wystarczą" odbył się w dniach 18 - 20 czerwca i wzięły w nim udział 62 osoby.
Paweł Zajda

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017