czarnków.INFO
czarnków.INFO Czarnkow.INFO   |   Czarnkowskie Strony WWW   |   Czarnkow.pl
czarnków.INFO
64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 60, tel. (067) 255-26-51, fax. (067) 255-25-28
 
Imprezy 2001
Oferta KULTURALNA
Kino ŚWIATOWID
Nadnoteckie ECHA
Dyskusyjny Klub Filmowy
Biblioteka
Muzeum
Grupy przy MCK
Sekcja rowerowa
Atrakcje
Nasz E-Mail

Archiwum
 
Sekcja Rowerowa

RODZINNE RAJDY ROWEROWE
"Soboty na dwóch kółkach"6 czerwca

Nastąpiło "odmrożenie". Nie tylko skończył się najzimniejszy od 29 lat maj, ale przede wszystkim złagodzono wywołane koronawirusem obostrzenia dotyczące sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Na taką decyzję rządu z niecierpliwością czekali członkowie Rowerowej Sekcji Turystycznej w Czarnkowie, by móc przystąpić do realizcji zaplanowanych na 2020 rok rajdów rowerowych.

Wycieczki, po obowiązkowej przerwie, rozpoczął pierwszy etap Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach", które w tym roku osiągnęły pełnoletność. Tradycyjnie cykl złożony z pięciu rajdów wiosennych i trzech jesiennych trwał od kwietnia do października. W tym roku sytuacja epidemiczna zmusiła organizatorów do zmiany planów i edycja wiosenna pomniejszona o jeden wyjazd obejmie wszystkie soboty czerwca. Dziś trudno przewidzieć, jakie warunki panować będą jesienią, ale jeżeli nic się nie zmieni pierwszy wyjazd powakacyjny połączony będzie ze spływem kajakowym, natomiast kolejne dwa nawiążą do łucznictwa i produkcji energii elektrycznej. Bez zmian każdy etap posiada swojego sponsora, a całość finansowo wspiera Urząd Miasta Czarnków i Starostwo Powiatowe w Czarnkowie.

Na tle wcześniejszych dni, pogoda w pierwszą sobotę czerwca była wręcz idealna. Nie padał deszcz, przez chmury przebijały się promienie słoneczne, a słupek w termometrach wskazywał okolice 18 kreski. Dyskomfort wprowadzał tylko dość silny wiatr, ale radość ze spotkania po długiej przerwie i możliwość odbudowania nadwątlonej formy niwelowały niedogodność. 45 osób, zainteresowanych aktywnym spędzeniem wolnego czasu na świeżym powietrzu, sprzed Czarnkowskiego Domu Kultury ścieżką rowerową dotarło na skraj miasta, a następnie wjechało na ulicę prowadzącą do Dębego. Trudno powiedzieć czy stromy podjazd już na pierwszym rajdzie został zaplanowany przez organizatorów w celu rozruszania mięśni, czy też z czystej, szatańskiej złośliwości, niemniej na szczycie wielu w różny sposób zdradzało braki kondycyjne. Po obowiązkowej przerwie i złapaniu oddechu grupa ruszyła w dalszą trasę, która najpierw wiodła polną drogą w asyście malowniczo rosnących starych wierzb, maków i chabrów do Goraju, a następnie szosą do Krucza, gdzie wyznaczono umowny półmetek wycieczki. Tam, dzięki uprzejmości sołtysa Tomasza Piechowiaka, na zapleczu remizy strażackiej rozpalono ognisko. Jak zwykle podczas rajdów można było ugasić pragnienie oranżadą ("taką z komunii") i uzupełnić kalorie pieczoną kiełbasą. Posiłek dla wszystkich uczestników oraz osprzęt turystyczny do "worka szczęścia"wraz ze słodkim waflem ufundowali właściciele sklepu sportowego państwo Prellwitz. Przed losowaniem upominków turyści odebrali książeczki rajdowe przeznaczone do kolekcjonowania pieczątek z kolejnych etapów. Ilość zebranych potwierdzeń będzie miała wpływ na atrakcyjność nagród, które będą losowane na końcu części wiosennej i wszystkich "Sobót...". Postój zakończyło pamiątkowe zdjęcie, po którym rowerzyści przez Antoniewo, Bzowo, Goraj i Pianówkę powrócili do Czarnkowa po pokonaniu 33 kilometrów.
Marcin Małecki


Fot. Marcin Małecki
Fot. Natalia Jędraszczak (39-42)13 czerwca

Tradycyjnie długie weekendy stanowią okazję do odleglejszych wyjazdów. Wielu korzysta z uroków gór i morza, nawet w okresie pandemii, niemniej są też tacy, którzy doceniają atrakcje regionu.

Podczas drugiego etapu czarnkowskich Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach" turyści mogli rozkoszować się prawdziwie letnią aurą, która wbrew zapowiedziom meteorologów nie była ani deszczowa, ani burzowa. Rzadkie chmury nie przesłaniały słońca, temperatura w cieniu przekroczyła 30 kreskę, a lekki wiatr, zwykle nielubiany przez rowerzystów, tym razem niósł ochłodę od upału. Trasa w dużej mierze wiodła polnymi drogami i leśnymi duktami, co pozwoliło docenić urok trwającej pory roku. Wśród roślin uwagę przyciągały kwitnące chabry i maki otaczając dorastające zboża, z kolei w świecie zwierząt w oczy rzucały się bociany karmiące w gniazdach liczne potomstwo. Grupa 40 osób wyruszyła spod Czarnkowskiego Domu Kultury, by najpierw dotrzeć do Brzeźna, a następnie przez Sobolewo do Huty, gdzie dzięki uprzejmości sołtysa Krzysztofa Korzeniewskiego na boisku sportowym urządzono półmetek rajdu z ogniskiem. Podczas przerwy jak zwykle podbijano książeczki, a zwyczajowy posiłek złożony z kiełbasy, bułki i oranżady oraz nagrody do "worka szczęścia" w postaci sprzętu rowerowego i turystycznego ufundowała firma optyczna Bartosza Stawińskiego. Po wspólnej fotografii, bez maseczek, ale z zachowaniem odpowiedniego dystansu, turyści przez Komorzewo, Grzępy i Śmieszkowo powrócili do Czarnkowa notując na licznikach 30 kilometrów.
Marcin Małecki

Fot. Marcin Małecki
Fot. Natalia Jędraszczak (24-26)20 czerwca

Trzeci etap tegorocznych Rodzinnych Rajdów Rowerowych skoncentrowany był na lasach. I nie chodzi tylko o gospodarzy, którzy z sympatią przyjęli rowerzystów na zwyczajowym półmetku, ale również trasę, wiodącą głównie wśród drzew.

Na starcie, tradycyjnie przed Czarnkowskim Domem Kultury, stanęło 38 turystów, którzy najpierw ścieżką rowerową dojechali do Śmieszkowa, a następnie polną drogą do Brzeźna, gdzie asfaltową atrakcję stanowił wiadukt nad obwodnicą Czarnkowa. Po dotarciu do wsi peleton ruszył szosą w stronę Gębic, by w połowie drogi odbić w leśny dukt prowadzący przez tzw. "Kociołki" do Nadleśnictwa Sarbia. Pogoda była wręcz idealna. I choć nie świeciło słońce, a nisko wiszące chmury straszyły deszczem, to nie spadła ani jedna kropla, a temperatura nieznacznie przekroczyła 20 stopni przy zupełnym barku wiatru. Na półmetku na rowerzystów czekały już drożdżówki i wody mineralne ufundowane przez gospodarzy. Po posiłku zastępca nadleśniczego Tomasz Szrama, podczas krótkiego spaceru, przybliżył zwiedzającym historię nadleśnictwa oraz funkcję i przeznaczenie poszczególnych budynków. Nie zabrakło oczywiście wielu pytań i wyczerpujących odpowiedzi. Krótką lekcję, nie tylko szeroko pojętego leśnictwa, ale również ekologii, polityki i medioznawstwa zakończyło losowanie nagród z "worka szczęścia", również ufundowanych przez gospodarzy. Kolejny punkt rajdu był nietypowy. Członkowie Rowerowej Sekcji Turystycznej, którzy przy organizacji wycieczek zwykle korzystają z hojności sponsorów, tym razem odpowiadając na wyzwanie sami postanowili udzielić pomocy. Nominowani w ramach #GaszynChallenge przez Przedszkole Miejskie nr 2 im. Jana Brzechwy w Czarnkowie środki z wpisowego przeznaczyli na ratowanie zdrowia Hani. Naturalnie wszyscy uczestnicy rajdu wykonali 10 pompek lub przysiadów, zgodnie podkreślając, że pomaganie jest fajne. Nieco dłuższy niż zwykle postój zakończyła wspólna fotografia, po której grupa ścieżką przyrodniczą dotarła do Romanowa Dolnego i dalej ulicą przez Osuch do Czarnkowa pokonując łącznie 25 kilometrów.
Marcin Małecki


Fot. Marcin Małecki
Fot. Natalia Jędraszczak (38-40)27 czerwca

W ostatnią sobotę czerwca zakończyła się edycja wiosenna Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach". Co prawda cykliści wyruszą na szlak jeszcze trzykrotnie w edycji jesiennej, ale ostatni wyjazd przed wakacjami zwyczajowo stanowi okazję do podsumowań, podziękowań i oczywiście wręczenia cennych nagród najwytrwalszym rowerzystom.

Na starcie przed Czarnkowskim Domem Kultury stanęło 47 turystów, którzy ze względu na oficjalne zakończenie, mieli do przebycia wyjątkowo krótką, bo nieco ponad szesnastokilometrową trasę. Peleton ścieżką rowerową nad Notecią dotarł do granic miasta, a następnie szosą w okolice metalowego wiaduktu w Pianówce, gdzie nastąpiło scalenie rozciągniętej przez drogę grupy i krótki odpoczynek, właściwy przed stromym podjazdem do polnej drogi łączącej Dębe z Gorajem. Końcowy odcinek wielu pokonało prowadząc jednoślady, dlatego też na szczycie zarządzono kolejny postój. Po złapaniu oddechu rowerzyści przecięli Dębe, dotarli do Śmieszkowa i od strony osiedla Zacisze zjechali do Czarnkowa, a konkretnie parku Staszica. Z powodu braku zwyczajowego postoju w połowie drogi, plenerowe biuro oraz posiłek przeniesiono na metę rajdu. Drożdżówki, oranżady oraz upominki dla każdego uczestnika ufundowała Czarnkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, pamiętając też o wartościowszych nagrodach w postaci sprzętu rowerowego, które osobiście wręczył prezes Wiesław Grott. Natomiast książeczki nie tylko podbijano, ale również wycinano z nich stronę potrzebną do losowania nagród, których atrakcyjność zależała od ilości zebranych pieczątek. Jak zwykle najcenniejszymi były dwa rowery. Pierwszy, sfinansowany przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki, z rąk starosty Feliksa Łaszcza odebrał Stanisław Szyc, natomiast drugi, którego fundatorem było Miasto Czarnków, Dariuszowi Jackowskiemu przekazał burmistrz Andrzej Tadla. Nie zabrakło też upominków w postaci sprzętu sportowo - turystycznego od stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat", wręczonych osobiście przez prezesa Krzysztofa Marcinkowskiego. Mnogość losowań sprawiła, że jedna osoba mogła wygrać więcej niż jedną nagrodę, co oczywiście miało miejsce. Przed wspólnym zdjęciem, ostatnim punktem sobotniego spotkania, prezes Rowerowej Sekcji Turystycznej Paweł Zajda podziękował fundatorom nagród oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uatrakcyjnienia Rodzinnych Rajdów Rowerowych, ze szczególnym uwzględnieniem członków sekcji, którzy odpowiedzialni byli za przygotowywanie tras, bezpieczeństwo podczas jazdy i pomoc techniczną na szlaku. Docenił również wytrwałość przyjaciół z Trzcianki, którzy oprócz pokonywania kilometrów podczas rajdów rodzinnych, muszą też do Czarnkowa dojechać, a później wrócić do swojego miasta.

Na koniec kilka słów podsumowania. W wiosennej edycji "Sobót na dwóch kółkach", ze względu na stan pandemii liczącej tylko cztery wyjazdy zorganizowane w czerwcu, udział wzięło 170 rowerzystów, którzy pokonali 104 kilometry. Każdy startujący otrzymał okolicznościową plakietkę rajdową, nagrodę z "worka szczęścia" na każdym etapie oraz możliwość losowania cenniejszych nagród. Rajdy zostały finansowo wsparte przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki, Miasto Czarnków, stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat" oraz sponsorów poszczególnych etapów. Całość patronatem medialnym objął Internetowy Serwis Informacyjny www.Czarnkow.INFO oraz Tygodnik Powiatowy Nadnoteckie Echa.
Marcin Małecki

Fot. Marcin Małecki

O serwisie  |  Dodaj do ulubionych  |  Ustaw jako stronę startową  |  RODO - obowiązek informacyjny
Wydawca i redakcja: Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, ul. Kościuszki 60, 64-700 Czarnków, tel. 67 255 2651, fax. 67 255 2528, mck@hot.pl
Redaktor naczelny: Jan Pertek, bieżąca aktualizacja treści: Marcin Małecki, Czarnków 2005-2017