Klimatyczne katarzynki 2022
W piątkowy wieczór w czarnkowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się powracające do łask i wyrwane z zapomnienia katarzynki. Wieczór dla kawalerów zgromadził wiele osób spragnionych nie tylko wróżb, ale i wrażeń artystycznych. Zapewnił je czarnkowski bard Zbigniew Rolniczak. Sala pękała w szwach, atmosfera była gorąca.
Czym są andrzejki wie każdy. Pamiętajmy jednak, że i Katarzyny mają swoje święto, które dedykowane jest młodym kawalerom. Panowie, którzy jeszcze nie mają swojej wybranki, mogą w tę noc wywróżyć jej imię. Jak głosi ludowe przysłowie - "kto się zaleca w adwenta, będzie miał żonę na święta", tak więc w wigilię św. Katarzyny, patronki kawalerów, można i wypada podjąć próbę szczęśliwego wyboru partnerki. O kawalerach nie zapomniały w ten wieczór panie prowadzące Miejską Bibliotekę przy palcu Wolności, które zorganizowały poświęcony im klimatyczny wieczór. Gwiazdą wieczoru był Zbyszek Rolniczak, który wystąpił z gorąco przyjętym recitalem. Kompozytor wykonał z towarzyszeniem gitary, kilkanaście okraszonych błyskotliwymi komentarzami piosenek. Uzupełnieniem uczty muzycznej była kawa i słodkości, na czele z piernikowymi "Katarzynkami".
Bawiąc się w ten wieczór warto wiedzieć, jakie naprawdę są Katarzyny. Jak podaje Księga Imion - Katarzyna jest choleryczką, która niezwykle łatwo traci zimną krew. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Jest inteligentna, o czym świetnie wie i daje to odczuć innym. Ma wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie i pragnie, aby życie toczyło się wokół niej. Ogólnie biorąc, ma raczej trudny charakter. Potrafi ranić słowem i być wyniosła względem otoczenia. Często zatem miewa problemy z nawiązaniem trwałych znajomości. Ma nielicznych przyjaciół, których starannie dobiera. Cieszy się jednak szacunkiem i uznaniem wśród ludzi doceniających jej dynamizm, pełnię życia, ale przede wszystkim uczciwość i szlachetność. Z jej wadami najlepiej się pogodzić. Katarzyna jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza: czysta, dziewicza, bez skazy. Katarzyna ma zadatki na oddaną żonę, kochającą matkę i perfekcyjną gospodynię. Jej duma i wyniosłość trzymają adoratorów raczej na dystans, mało który wierzy bowiem, aby miał u niej szanse. Sama tak bardzo potrafi idealizować wymarzonego mężczyznę, iż spotkanie go kiedykolwiek wydaje się mało prawdopodobne. Piękno i wdzięk zdecydowanie zostają w niej przysłonięte przez trudny charakter. Ciężko jej się zmienić, dlatego ten, kto chce ją zdobyć musi odnaleźć klucz do jej wnętrza i walczyć z jej naturą. Życie z Katarzyną wymaga wiele cierpliwości i opanowania, aby nie przerodzić się w pole bitwy.
Zbigniew Rolniczak gra na gitarze od dziecka, lecz rozstał się z tym instrumentem i muzyką na całe 25 lat. W roku 2009 ponownie chwycił gitarę i w zaciszu domowego ogniska zaczął komponować swoje ballady. Od roku 2013 prowadzi warsztaty gitarowe "Godzina z gitarą" dla dzieci i młodzieży w czarnkowskim MCK. W lipcu 2015 postanowił wyjść na scenę i wystąpił na 48 Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie, gdzie otrzymał II miejsce w kategorii "wykonawca" oraz nominację na IX Przegląd Piosenki Turystycznej "Danielka" w Ujsołach. Tam w sierpniu 2015 roku zdobył nagrodę "Najlepszego wykonawcy" i nominację na 44 Ogólnopolski Przegląd Piosenki "Bazuna" w Sulęczynie (1-3 lipiec 2016). Na Bazunie wykonywane przez niego autorskie ballady "Bieszczadzkie cienie" i "Ballada domowo jesienna" dostały się do złotej dwudziestki piosenek laureatek oraz otrzymał wyróżnienie "Osobowość śpiewającego autora". W marcu 2016 został laureatem 41 Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki "YAPA" w Łodzi otrzymując wyróżnienie za "Udany powrót na niwę piosenki turystycznej". Wystąpił na 52 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2016 roku oraz drugim Festiwalu słowa w piosence "FRAZY" w Poznaniu. W Warszawie 20 listopada tego samego roku na Międzynarodowym Festiwalu Bardów "OPPA" otrzymał prestiżową nagrodę Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR - "Kryształowy kamerton". Jesienią 2015 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę pt. "Zawrócony czas". Druga płyta zatytułowana "Pociąg do Bossanovy" ukazała się w czerwcu 2018 roku. Od września 2017 roku wraz z czworgiem uczestników warsztatów gitarowych tworzy zespół "Na Piątym Progu", który również odniósł wiele znaczących ogólnopolskich sukcesów i w sierpniu 2019 roku wydał swoją pierwszą płytę pt. "Prognoza pogody". Od września 2019 roku stworzył duet z multiinstrumentalistą Tomkiem Wyrzykowskim - piano, flet poprzeczny "ROLNICZAK & WYRZYKOWSKI", z którym gra autorskie koncerty. Wszystkie piosenki (teksty i muzyka) są autorstwa Zbyszka Rolniczaka. We wrześniu ukazała się płyta duetu pt. "Paryż musi poczekać" na której znalazło się 16 piosenek.
Piotr Keil
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!