Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie

XXIX Grzybobranki Liryczne 2024

Ocena 0/5

Zniszczone buty ustawione u dołu schodów, nad nimi pomarańczowy liść

Po raz dwudziesty dziewiąty Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie zorganizowało "Grzybobranki Liryczne". Dwudniowe spotkanie z poezją rozpoczął konkurs recytatorski "Kochać poezję", a zakończyła "Biesiada grzybobrankowa" ze spotkaniem autorskim i spektaklem teatralno - muzycznym.

W czwartkowe przedpołudnie, 24 października, 46 uczniów ze szkół podstawowych z powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego wzięło udział w XXV Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Kochać poezję". Wierszy jeszcze nie piszą lub nie dzielą się nimi publicznie, za to chętnie poezję czytają, a przede wszystkim z zaangażowaniem recytują. Na scenie sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury, w charakterystycznej dla tej pory roku scenografii, recytatorzy prezentowali przygotowane wcześniej pod okiem instruktorów i nauczycieli wiersze, wśród których dominowała twórczość Wisławy Szymborskiej, Ludwika Jerzego Kerna i Juliana Tuwima. Jurorzy zadbali, by działo się to w wyjątkowo przyjaznej atmosferze, proponując na wstępie kilka technik relaksacyjnych. Po zakończeniu przesłuchań i nieco burzliwych obradach Anna Ludwicka - Mania i Robert Mania, małżeństwo aktorów z Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, ogłosili werdykt. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Magdalena Bielawska ze SP w Połajewie, drugie miejsce zdobyła Maria Nawojczyk ze SP w Pęckowie, a trzecie przypadło Łucji Lehwark ze SP nr 3 w Trzciance. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Aleksander Michalski ze SP nr 1 w Czarnkowie i Oliwier Mendyk ze SP w Młynkowie. W kategorii klas VII-VIII pierwsza nagrodę odebrała Maria Szymańska ze SP w Miałach, drugą Maja Gębala ze SP w Chełście, a trzecią Zofia Nowak ze SP w Połajewie. W tej kategorii wyróżniono Martę Nowak ze SP Połajewie i Franciszka Mocka ze SP w Krzyżu Wlkp. Na zakończenie jurorzy przekazali wszystkim uczestnikom swoje życzliwe uwagi mówiące o technice recytacji, sposobie wyboru tekstu oraz zachowaniu na scenie, wyrazili też chęć rozmów indywidualnych po zakończeniu konkursu. Potem przyszedł czas na wręczenie dyplomów, nagród książkowych i bonów towarowych, których dokonali członek Zarządu Powiatu Izabela Bobińska oraz burmistrz Czarnkowa Jacek Klimaszewski. Obecność samorządowców nie była przypadkowa, gdyż spotkania odbywają się dzięki wsparciu Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego i Miasta Czarnków.
Marcin Małecki

"Biesiada grzybobrankowa" przejdzie do historii nie tylko ze względu na frekwencję. W tym roku pojawili się na nich poeci, a także aktorzy. Dodajmy, aktorzy z czarnkowską przeszłością. Przyjechali z Jeleniej Góry ze spektaklem "Matematyka miłości". Wcześniej swoje wiersze recytowała Edyta Kulczak.

Pierwsza była poezja. Spotkanie autorskie prowadził Jan Pertek, odpowiadała pani Edyta. Gość, czy jak kto woli "gościni", to osoba z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie kultury. Absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu, nauczycielka, wychowawczyni młodzieży, krytyk literacki i na koniec uznana poetka. Autorka książek poetyckich, m. in. "Anioły nie zawsze są białe" i "Kołysze się w tobie huśtawka", a także współorganizatorka Międzynarodowych Konferencji Poetyckich w Poznaniu i redaktor naczelna "Wielkopolskiego Widnokręgu" - kwartalnika Związku Literatów Polskich. Pani Edyta odpowiadała na pytania i recytowała swoje wiersze. Spotkała się także za kulisami z gronem wielbicieli jej twórczości.

Osobą, która przyciągnęła, odważę się napisać tłumy, był Robert Mania. Czarnkowianin, licealista, który pierwsze kroki na scenie rozpoczynał pod kierunkiem instruktorki Aliny Wawrzyniak. To ona skutecznie przygotowała go do egzaminu na wrocławską PWST. Po jej ukończeniu, w 2007 roku, młody aktor znalazł zatrudnienie w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Tam też, spotkał niezwykłej urody i talentu żonę, Anię Ludwicką. Oboje występują z powodzeniem na jednej scenie, łącząc obowiązki teatralne i rodzinne. Pan Robert jest także pasjonatem gór. Sudety, to jego drugie życie. Jest czynnym przewodnikiem po górach i znawcą okolicy. Pani Ania jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Z teatrem jeleniogórskim zaczęła współpracować w 2007 roku. Z powodzeniem. W 2009 roku otrzymała Srebrny Kluczyk, nagrodę przyznawaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Spektakl "Matematyka miłości" który przedstawili z okazji Grzybobranek, został zaaranżowany w oparciu o teksty satyryczne Stefanii Grodzieńskiej i piosenki nawiązujące do tematyki małżeńskiej, czy ogólniej, damsko - męskiej. Komediowa, wręcz kabaretowa formuła, przypadła do gustu publiczności. Znakomicie zagrane przez parę aktorów sceny miłości, zdrady, namiętności, konfliktów, wywoływały salwy śmiechu i gromkie oklaski. Po spektaklu aktorzy spotkali się z licznym gronem znajomych i przyjaciół. Rozmowy, dodam bardzo swobodnej, doczekała się też nasza redakcja. Po niej pan Robert podziękował gościom za frekwencję, której nikt się nie spodziewał. I zapewnił o swojej przyjaźni i pamięci dla mieszkańców miasta.

Roberta w Czarnkowie znają niemal wszyscy. Wiadomo kiedy i dlaczego został aktorem. A ty Aniu?

- Od dziecka wiedziałam, że będę aktorką. Sceny, ich zakurzone dechy, kolorowe garderoby, a także kreowanie mniej lub bardziej realnej rzeczywistości, pochłonęły mnie bez reszty. Pochodzę ze Szczecina, a szkołę teatralną ukończyłam we Wrocławiu. Na czwartym roku dowiedziałam się, że nowy dyrektor teatru w Jeleniej Górze poszukuje młodych aktorów. Pojechałam natychmiast i zostałam przyjęta. Mało tego, poznałam tam mojego obecnego męża, Roberta. Prowadzimy tutaj teatralno-rodzinne życie. Mamy trójkę dzieci i znakomicie się uzupełniamy.

Dla porządku... przypomnij się i ty, Robercie...

- Urodziłem się w Czarnkowie. Tutaj ukończyłem liceum i zainteresowałem się teatrem. Ciekawiła mnie też geografia. Studiowałem ten kierunek w Poznaniu, udzielając się też w amatorskim życiu teatralnym. W pewnym momencie zadałem sobie pytanie o pasje, sens nauki i przyszłe życie. Efektem były egzaminy na PWST we Wrocławiu. Udało się. Wybór okazał się trafny. Mam dyplom i etat w jeleniogórskim teatrze.

A co z geografią?

Robert Mania - Jestem pasjonatem gór i wspinaczek, a także przewodnikiem po okolicznych górach. Kocham teatr i góry. Mam wielu przyjaciół związanych z jednym i drugim. Nie ograniczam się do jednego. Czuję się człowiekiem renesansu. Jeśli coś mnie zainteresuje, odkrywam to. Ciągle się uczę. Moje przyrodnicze i krajoznawcze początki związane są z Czarnkowem. To tutaj należałem do sekcji rowerowej prowadzonej przez Pawła Zajdę. Tworzyliśmy ten ruch razem. Rodzinne Rajdy Rowerowe, to był początek mojej pasji związanej z turystyką

A czym zajmuje się Anna poza teatrem?

- Tak prozaicznie, to domem, dziećmi i rodziną. Kiedy jednak chcę zrobić coś tylko dla siebie, to wybieram sport. Lubię aktywność, bieg, fitness itp. Kiedy brakuje mi ujścia energii, cierpię. Wysiłek fizyczny przywraca mi równowagę.

Co zabrałbyś Robercie na bezludną wyspę? Szekspira, czy górę Śnieżkę?

- Myślę, że jednak Śnieżkę. Teatr na bezludnej wyspie nie miałby sensu. Każda sztuka potrzebuje odbiorcy. Gra dla siebie nie byłaby satysfakcjonująca. Góra byłaby więc w tym przypadku ciekawsza. Przyroda jest zmienna, inaczej wygląda rano i wieczorem, zmienia się z porami roku. Taką fascynację można przeżywać codziennie i w samotności.

A co wybrałaby Ania?

- Teatr. Oczywiście, że teatr. Nie potrafię żyć bez teatru. Wiem też, że Robert przypływałby do mnie i był wdzięcznym widzem.
Piotr Keil



Protokół z XXV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
"Kochać poezję"
Czarnków - 24 listopada 2024 r.

Jury w składzie: Anna Ludwicka - Mania i Robert Mania (aktorzy Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze) po wysłuchaniu 46 uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii klas 4, 5 i 6 szkół podstawowych:
I miejsce Magdalena Bielawska ze Szkoły Podstawowej w Połajewie
II miejsce Maria Nawojczyk ze Szkoły Podstawowej w Pęckowie
III miejsce Łucja Lehwark ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzciance
wyróżnienia:
Aleksander Michalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie
Oliwier Mendyk ze Szkoły Podstawowej w Młynkowie

w kategorii klas 7 i 8 szkół podstawowych:
I miejsce: Maria Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Miałach
II miejsce: Maja Gębala ze Szkoły Podstawowej w Chełście
III miejsce: Zofia Nowak ze Szkoły Podstawowej w Połajewie
wyróżnienia:
Franciszek Mocek ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim
Marta Nowak ze Szkoły Podstawowej w Pęckowie

Galeria zdjęć

gl2410202401 gl2410202402 gl2410202403 gl2410202404 gl2410202405 gl2410202406 gl2410202407 gl2410202408 gl2410202409 gl2410202410 gl2410202411 gl2410202412 gl2410202413 gl2410202414 gl2410202415 gl2410202416 gl2410202417 gl2410202418 gl2410202419 gl2410202420 gl2410202421 gl2410202422 gl2410202423 gl2410202424 gl2410202425 gl2410202426 gl2410202427 gl2410202428 gl2410202429 gl2410202430 gl2410202431 gl2410202432 gl2410202433 gl2410202434 gl2410202435 gl2410202436 gl2410202437 gl2410202438 gl2410202439 gl2410202440 gl2410202441 gl2410202442 gl2410202443 gl2410202444 gl2410202445 gl2410202446 gl2410202448 gl2410202450 gl2410202452 gl2410202454 gl2410202455 gl2410202456 gl2410202457 gl2410202458 gl2410202459 gl2410202460 gl2410202461 gl2410202462 gl2410202463 gl2410202464 gl2410202465 gl2410202466 gl2410202467 gl2410202468 gl2410202469 gl2410202470 gl2410202471 gl2410202472 gl2410202473 gl2410202474 gl2410202475 gl2410202476 gl2410202477 gl2410202478 gl2410202479 gl2410202480 gl2410202481 gl2410202482 gl2410202483
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności