Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie

Zwyczaje, obyczaje i tradycje wielkanocne 2024

Ocena 0/5

Koszyk wypełniony trzema jajkami z jednym jajkaiem poza koszykiem

W piątek, 22 marca 2024 r., pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie już po raz czternasty zorganizowały plenerowy festyn tradycji wielkanocnych, będący ważnym elementem polskiej kultury.

Plac Wolności wypełnił się całą gamą wiosennych kolorów. W marcu jak w garncu, jak mówi przysłowie, ale pomimo kapryśnej aury pogodowej frekwencja dopisała. Przygotowano pomysłowe elementy ozdób wielkanocnych, a efekt końcowy powstał dzięki uczestnikom biorącym udział w kreatywnych warsztatach. Dzieci z pobliskich przedszkoli ochoczo brały udział w wielu atrakcjach. Z łatwością powstawały pomponowe jajeczka, eko ptaszki, zakładki do książki w wersji świątecznej z mottem biblioteki "czytamy, bo kochamy", itp. Dorośli oraz przypadkowi przechodnie również mogli skorzystać z dobroci przygotowanych przez lokalnych i przyjezdnych wystawców. Była okazja posmakować pysznych wielkanocnych wypieków, które wyszły  wykwalifikowaną młodzież z Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie pod opieką Krystyny Haracewiat. W Centrum Kształcenia Zawodowego powstały pyszne ciasteczka i mazurki, których dekoracje zależały do fantazji degustujących. Niezawodne "Bukowisko" częstowało świątecznym żurkiem z pajdą świeżego chleba mazowieckiego z PSS "Społem". Z Obrzycka przywieziono produkty spożywcze w postaci domowych serów, babek, chlebów, słodkości, przypraw, a także czekolady na gorąco. Pracownicy Muzeum Ziemi Czarnkowskiej przygotowali warsztaty samodzielnego wykonania baranka lub kokoszki z masła, w sam raz na wielkanocny stół. Ale dosyć o jedzeniu. Przygotowaniom do świąt towarzyszą także dekoracje i ozdoby, które dzieci miały także okazję wykonać własnoręcznie z niewielką pomocą Dominiki Wilczek - Wachowicz i Eweliny Bielas ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie. Małe sprytne rączki sklejały papierowe kurki i zajączki, które poszły z dziećmi do domu. Jak co roku nie zabrakło stoiska z wikliną prosto z Nowego Tomyśla, na którym istniała możliwość wyplecenia własnego mini koszyczka. Aż trudno uwierzyć, że wyplatanie wikliny jest takie proste. Jednym z przyjemniejszych zwyczajów wielkanocnych jest malowanie pisanek. Inspiracji do ozdobienia jaj jest wiele, ale na festynie zaprezentowano kraszanki, czyli barwione jajka w wywarze z łupin cebuli, na których wzór należało wyskrobać frezarką. Można było również zakupić niepowtarzalne szydełkowe jajka, czyli rękodzieło Danuty Mazur. Swoimi pięknymi i unikatowymi wyrobami festyn uświetniły także dwie studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Walentyna Malinowska i Małgorzata Węgłowska - Hirsz. Pierwsza z pań zaprezentowała jajka wykonane w technice decoupage oraz powertex, a druga witrażowe kury i jajka. Jak co roku Warsztaty Terapii Zajęciowej "Empatia" w Gębicach wystawiły swoje rękodzieło, tj. ozdoby z drewna, ceramikę, wianki, mydełka i tym podobne cuda. Siostry z Zespołu Placówek Oświatowych "Nasz Dom" również uczestniczyły w tegorocznym festynie z pokaźnym zasobem drewnianych ozdób wielkanocnych oraz szydełkowych, barwnych kurek. Marta Frąckowiak zaprezentowała swoją autorską biżuterię z żywicy epoksydowej, tkane bransoletki oraz pięknie dekorowane wydmuszki. Dwie godziny szybko minęły w przedświątecznej atmosferze, szkoda tylko, że pogoda nie dopisała. Szczególnym momentem festynu było ogłoszenie wyników cyklicznego konkursu plastycznego "Wielkanocna pisanka". Wiceburmistrz Krzysztof Madaj pogratulował i wręczył nagrody laureatom. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: Borys Radomski (5 lat), Hanna Partyka (8 lat), Ewa Dziubała (11 lat), natomiast wyróżnienie otrzymała Antonina Sajczyk (7 lat). Wszystko co dobre szybko się kończy, jednak kto miał niedosyt, spędził popołudnie w oddziale dziecięcym biblioteki na ulicy Wronieckiej. Tradycyjnie, krótko po festynie, organizowane są bezpłatne warsztaty wikliniarskie, na których uczestnicy własnoręcznie wyplatają koszyki. W tym roku wzięło udział 14 osób, które pełne zapału i nowo odkrytego talentu stworzyły indywidualne "dzieła sztuki". Dziękujemy za wzięcie udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu, w które zaangażowanych było wiele osób. Podziękowania należą się sponsorom, wystawcom oraz organizatorom. Życzymy państwu zdrowych,wesołych i smacznych Świąt Wielkanocnych i już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję festynu.
Emilia Stawujak

Galeria zdjęć

zo2203202401 zo2203202402 zo2203202403 zo2203202404 zo2203202405 zo2203202406 zo2203202407 zo2203202408 zo2203202409 zo2203202410 zo2203202411 zo2203202412 zo2203202413 zo2203202414 zo2203202415 zo2203202416 zo2203202417 zo2203202418 zo2203202419 zo2203202420 zo2203202421 zo2203202422 zo2203202423 zo2203202424 zo2203202425 zo2203202426 zo2203202427 zo2203202428 zo2203202429 zo2203202430 zo2203202431 zo2203202432 zo2203202433 zo2203202434 zo2203202435 zo2203202436 zo2203202437 zo2203202438 zo2203202439 zo2203202440 zo2203202441 zo2203202442 zo2203202443 zo2203202444 zo2203202445
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności