Harmonia płatków 2026

W piątkowy wieczór, 12 czerwca 2026 roku, w galerii "Pięciu" Czarnkowskiego Domu Kultury odbył się wernisaż malarstwa i rzeźby Marii Frankowskiej zatytułowany "Harmonia płatków". Artystce, która nie kryła wzruszenia z okazji piątej indywidualnej wystawy w tym miejscu, towarzyszyła rodzina, znajomi i przyjaciele. Wydarzenie uświetnił nastrojowy koncert Aldony Słupińskiej na handpanie, którego dźwięki wprowadziły zebranych w przyjemny nastrój.
Maria Frankowska pochodzi z Chodzieży, ale w Czarnkowie mieszka 26 lat. Od 2009 roku bierze czynny udział w wystawach zbiorowych, plenerach malarskich oraz konkursach. W 2019 roku została przyjęta w poczet artystów Związku Polskich Twórców Sztuki. Jej dotychczasowe wystawy dotyczyły makramy, haftu, malarstwa akrylowego, pouringu, a także rzeźby w technice powertex, za które otrzymała prestiżowe certyfikaty. Na wystawie przedstawiła rzeźby postaci w odcieniach szarości bieli i złota. Wystawa prezentuje też cykl prac malarskich inspirowanych delikatnością natury. Artystka zatrzymała na płótnie bogactwo ogrodów i łąk, które przywołują wspomnienie letnich dni. Delikatne formy, subtelne przejścia kolorystyczne i pełne światła kompozycje tworzą przestrzeń do spokojnej kontemplacji i odkrywania piękna ukrytego w harmonii płatków. Motywy florystyczne stają się punktem wyjścia do refleksji nad naturą przemijania, odnowie oraz symbolice kruchości, odradzania się i nieustannej transformacji. Artystka podejmuje dialog z akwarelą i nadaje jej współczesny wymiar. Akwarela, dzięki swojej transparentności i płynności, wydaje się szczególnie bliska światu roślin. Delikatne warstwy pigmentu pozwalają uchwycić subtelność płatków, a barwne i wyważone kompozycje tworzą harmonijną, pastelową przestrzeń, którą należy obejrzeć. O sobie i wystawie Maria Frankowska mówi - Wszyscy wiedzą, że mam duszę artysty samouka poszukującego różnych technik malarskich i nie tylko. Uczestnicząc w licznych plenerach podglądałam i pytałam innych artystów o cenne rady, z których korzystam do dzisiaj. Takim ostatnim plenerem był XV plener "Malowanie ze św. Hubertem" przy Zamku w Goraju. Był to plener szczególny, gdyż Kapituła Odznaczeń Łowieckich przyznała medale za zasługi w Rozwoju Pilskiego Łowiectwa, którym to zostałam odznaczona. Jak już wspomniałam wciąż poszukuję nowych pomysłów i doszłam do wniosku, że nigdy nie malowałam kwiatów. Bardzo trudno jest uchwycić ich piękno, dlatego też malowałam różnymi technikami - akwarela, farby akrylowe oraz kompozycje ze sztucznych kwiatów. Mam nadzieję, że oglądanie przyniesie widzom wiele radości.
Wystawę można bezpłatnie oglądać do 9 lipca w godzinach otwarcia Czarnkowskiego Domu Kultury.
Emilia Stawujak

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!