Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie

Harmonia płatków 2026

Ocena 0/5

Kwiaty w wazonie

W piątkowy wieczór, 12 czerwca 2026 roku, w galerii "Pięciu" Czarnkowskiego Domu Kultury odbył się wernisaż malarstwa i rzeźby Marii Frankowskiej zatytułowany "Harmonia płatków". Artystce, która nie kryła wzruszenia z okazji piątej indywidualnej wystawy w tym miejscu, towarzyszyła rodzina, znajomi i przyjaciele. Wydarzenie uświetnił nastrojowy koncert Aldony Słupińskiej na handpanie, którego dźwięki wprowadziły zebranych w przyjemny nastrój.

Maria Frankowska pochodzi z Chodzieży, ale w Czarnkowie mieszka 26 lat. Od 2009 roku bierze czynny udział w wystawach zbiorowych, plenerach malarskich oraz konkursach. W 2019 roku została przyjęta w poczet artystów Związku Polskich Twórców Sztuki. Jej dotychczasowe wystawy dotyczyły makramy, haftu, malarstwa akrylowego, pouringu, a także rzeźby w technice powertex, za które otrzymała prestiżowe certyfikaty. Na wystawie przedstawiła rzeźby postaci w odcieniach szarości bieli i złota. Wystawa prezentuje też cykl prac malarskich inspirowanych delikatnością natury. Artystka zatrzymała na płótnie bogactwo ogrodów i łąk, które przywołują wspomnienie letnich dni. Delikatne formy, subtelne przejścia kolorystyczne i pełne światła kompozycje tworzą przestrzeń do spokojnej kontemplacji i odkrywania piękna ukrytego w harmonii płatków. Motywy florystyczne stają się punktem wyjścia do refleksji nad naturą przemijania, odnowie oraz symbolice kruchości, odradzania się i nieustannej transformacji. Artystka podejmuje dialog z akwarelą i nadaje jej współczesny wymiar. Akwarela, dzięki swojej transparentności i płynności, wydaje się szczególnie bliska światu roślin. Delikatne warstwy pigmentu pozwalają uchwycić subtelność płatków, a barwne i wyważone kompozycje tworzą harmonijną, pastelową przestrzeń, którą należy obejrzeć. O sobie i wystawie Maria Frankowska mówi - Wszyscy wiedzą, że mam duszę artysty samouka poszukującego różnych technik malarskich i nie tylko. Uczestnicząc w licznych plenerach podglądałam i pytałam innych artystów o cenne rady, z których korzystam do dzisiaj. Takim ostatnim plenerem był XV plener "Malowanie ze św. Hubertem" przy Zamku w Goraju. Był to plener szczególny, gdyż Kapituła Odznaczeń Łowieckich przyznała medale za zasługi w Rozwoju Pilskiego Łowiectwa, którym to zostałam odznaczona. Jak już wspomniałam wciąż poszukuję nowych pomysłów i doszłam do wniosku, że nigdy nie malowałam kwiatów. Bardzo trudno jest uchwycić ich piękno, dlatego też malowałam różnymi technikami - akwarela, farby akrylowe oraz kompozycje ze sztucznych kwiatów. Mam nadzieję, że oglądanie przyniesie widzom wiele radości.

Wystawę można bezpłatnie oglądać do 9 lipca w godzinach otwarcia Czarnkowskiego Domu Kultury.
Emilia Stawujak

Galeria zdjęć

hp1206202601 hp1206202602 hp1206202603 hp1206202604 hp1206202605 hp1206202606 hp1206202607 hp1206202608 hp1206202609 hp1206202610 hp1206202611 hp1206202612 hp1206202613 hp1206202614 hp1206202615 hp1206202616 hp1206202617 hp1206202618 hp1206202619 hp1206202620 hp1206202621 hp1206202622 hp1206202623 hp1206202624 hp1206202625 hp1206202626 hp1206202627 hp1206202628 hp1206202629 hp1206202630
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności