Konno z Norwegii do Polski 2025

W dniu 14 października 2025 roku, w ramach cyklu „Spotkania z Podróżnikami”, Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie miała zaszczyt gościć wyjątkową podróżniczkę, trenera koni i instruktora jazdy konnej Annę Szamretę.
Pani Anna w zeszłym roku wyruszyła w niezwykłą, czteromiesięczną wyprawę, której towarzyszami byli koń Mango i pies Oro. Wspólnie przemierzyli blisko 2000 kilometrów, odwiedzając sześć krajów: Norwegię, Szwecję, Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę. Celem wyprawy było odkrywanie nowych, dzikich terenów z dala od miejskiego zgiełku i autostrad. Podczas spotkania podróżniczka z pasją relacjonowała przebieg swojej wyprawy oraz opowiadała o napotkanych na trasie serdecznych ludziach, o noclegach w stajniach, nad jeziorami i na łąkach – z dala od cywilizacji. Jak sama przyznała, życie w rytmie natury i towarzystwie zwierząt pozwoliło jej doświadczyć prawdziwej wolności i zrozumieć, jak ważna jest współpraca i zaufanie między człowiekiem a zwierzęciem. - Jadąc powolnym tempem, w nieznanym nam terenie, musieliśmy ściśle ze sobą współpracować, a sukces naszej podróży zdecydowanie zawdzięczamy zbudowaniu bliskiej relacji w naszym małym stadku. Spotkanie było fascynującą opowieścią o odwadze, determinacji i sile marzeń, a także inspiracją dla wszystkich miłośników podróży, natury i zwierząt. Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
W czarnkowskiej bibliotece zawsze dzieje się więcej. Kto przegapił ostatnie wydarzenie nie powinien się martwić, 18 listopada w ramach cyklu „Spotkania z Podróżnikami” placówkę odwiedzi Marta Błaszczak z inspirującą opowieścią „Metr pięćdziesiąt w kapeluszu. Solo przez Azję”. Zapowiada się kolejny wieczór pełen pasji i podróżniczych emocji.
Agnieszka Tuta
MBP w Czarnkowie


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!