Noc Bibliotek 2023
"Absurd nie czytać" - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja "Noc Bibliotek". Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie, 6 października br., dla wszystkich chętnych zorganizowała w swoich placówkach niezwykły wieczór pełen atrakcji i emocji.
Filia nr 2 przy Pl. Wolności w Czarnkowie gościła Grzegorza Skorupskiego, historyka z zawodu, pisarza z przypadku, mieszkańca Gostynia, którego historię zna od podszewki. Dobrze przygotowana prezentacja wizualna zachwyciła miłośników autora przybyłych tego dnia do biblioteki. Pisarz przedstawił w niej swoją drogę zdobywania materiałów oraz różne pisarskie ciekawostki. Gatunek, który uprawia pan Grzegorz to kryminał retro. Powieści umiejscowione są głównie w Gostyniu i Poznaniu. Podczas piątkowego spotkania była możliwość zakupu wybranego tytułu wzbogacona autografem pisarza. Placówka otrzymała w prezencie opowiadania kryminalne "Czekając na wiatr", które niebawem ukarzą się na rynku wydawniczym. W zbiorach placówki znajdują się ponadto tytuły z komisarzem Adamem Karskim tj. "Smak błękitu", "Dłonie śmierci", czy "Dom pod czerwonym dębem".
Z kolei o tym, co może się wydarzyć po zmierzchu w oddziale dziecięcym biblioteki przy ulicy Wronieckiej przekonali się uczestnicy wydarzenia ph. "Echa Przeszłości". Dzieci miały okazję na chwilę przenieść się w czasy Wikingów, poznać ich historię i kulturę, ze szczególnym uwzględnieniem poezji i instrumentów muzycznych wykorzystywanych przez historycznych wojów. Warsztaty, które poprowadzili Mikołaj Kułakowski wraz z Małgorzatą Kułakowską - opiekunowie grupy rekonstrukcji Historycznej "Jaźwiec", działającej przy Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem grupy uczniów czarnkowskich szkół podstawowych, którzy przybyli na to nietypowe spotkanie z przeszłością. Młodzież poznała techniki i sposoby tworzenia różnych instrumentów, na których umilano sobie czas w przeszłości. Pani Małgorzata przybliżyła obecnym tajniki tradycyjnej słowiańskiej kuchni, sposobów obróbki żywności i życia w czasach, kiedy nie było lodówek czy kuchenek gazowych. Młodzi mieli okazję spróbować przysmaków przyrządzonych specjalnie na tę okazję tj. kołacza czy podpłomyków z miodem oraz twarogiem. Po przerwie na posiłek chętni zapoznali się z ekwipunkiem woja, przy czym nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć w strojach wikinga. Każdy mógł sprawdzić swoje siły w utrzymywaniu pancerza na trzonku toporka czy miecza na wyciągniętych ramionach. Na koniec spotkania ochotnicy wcielili się w postać bohatera książki paragrafowej "Twoja misja. Średniowiecze", w której mieli do wykonania nie lada zadanie. Wybierając własną drogę na kartach książki musieli uratować szlachcica z rąk wrogów i ujść z życiem i chwałą. Po godzinie 22 wszyscy bezpiecznie powrócił do domu z pamiątkowym podziękowaniem i nową dawką wiedzy historycznej.
Organizatorzy dziękują Małgorzacie i Mikołajowi Kułakowskim za współpracę w organizacji tegorocznej "Nocy Bibliotek".
Katarzyna Wojtalewicz, Mariola Kunysz
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!