XXVII Grzybobranki Liryczne 2022
W pierwszy czwartek listopada po raz XXVII odbyła się w czarnkowskim Miejskim Centrum Kultury doroczna impreza słowno - muzyczna zatytułowana Grzybobranki Liryczne. Bohaterami tegorocznego spotkania byli artysta malarz Bogusław Doba oraz poetka Dominika Wróbel. Artystyczną biesiadę zwieńczył recital lubaskiego zespołu "Póki co". Z kolei dzień później rozstrzygnięto XXIII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Kochać poezję".
Jak zapewnił, otwierając kolejne spotkanie, organizator imprezy Jan Pertek poeci w pierwszych edycjach, zanim zaprezentowali swoje utwory, mieli obowiązek uzbierać symboliczny koszyk grzybów. Tak było kiedyś, w latach, gdy czasu i grzybów było znacznie więcej. Dziś wystarcza symbolika, co w żadnym stopniu nie umniejsza rangi i popularności wydarzenia. W bieżącym roku widowni zaprezentowano parę znakomitych, współpracujących z sobą artystów.
Dominika Wróbel - to rzadki przypadek nauczycielki z głową pełną marzeń. Jest miłośniczką muzyki, teatru, poezji oraz czekolady. Swoje pasje, poza kulinarnymi, realizuje samodzielnie oraz w Związku Polskich Twórców Sztuki. Pisze wiersze, których inspiracją jest malarstwo, tworzy teksty, śpiewa. W teatrze Niepokorni rozwija pasje aktorskie oraz inscenizacyjne. Wydała tomik poezji zatytułowany "Na pięciolinii życia". Zapytana o nasze "Grzybobranki" powiedziała - To wspaniały pomysł. Las jest przecież nie tylko domem grzybów, ale też i domem ludzi wrażliwych. W lesie poszukujemy oprócz piękna także i siebie. Grzybobranie i spacer w lesie to także czas na zadumę i refleksję. Takie wrażenia bardzo łatwo można zamienić w słowa zapisane wierszem. A to już przecież sztuka. Dzisiejszy, kameralny wieczór łączący kulturę z grzybobraniem, był zachwycający. Dziękuję wszystkim obecnym za wspaniały, wspólny wieczór.
Bogusław Doba - jest artystą wszechstronnym. Maluje, fotografuje i pracuje twórczo w Puszczy Noteckiej w towarzystwie artystki Seunguk Lee z Korei Południowej. Bogusław ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Obecnie jest właściciel autorskiego studia zajmującego się projektowaniem i realizacją ekspozycji, wystawiennictwem muzealnym, aranżacją wnętrz, projektowaniem form użytkowych, grafiką komputerową i fotografią reklamową. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym złotego medalu Międzynarodowych Targów "Acanthus Aureus". - Mam sentyment do grzybów i grzybobrania, bo mieszkam w lesie, na terenie Puszczy Noteckiej. Sprawił to przypadek oraz chęć ucieczki z dużego miasta. Pomysł połączenia poezji z grzybobraniem wydaje mi się bardzo słuszny i naturalny. Las i przyroda to poezja w swojej treści. Cieszę się, że mogłem dziś być w Czarnkowskim Domu Kultury i doświadczyć magii poezji połączonej z liryką grzybobrania.
Para artystów współpracuje ze sobą w niezwykle oryginalny sposób. Inspiracją dla Dominiki do pisania jest malarstwa Bogusława. Bywa też odwrotnie. Efektem są pełne nostalgii oraz pasji dzieła, zarówno malarskie, jak i utwory poetyckie. O takim sposobie tworzenia oboje opowiadali w rozmowie przerywanej piosenkami oraz recytacjami w wykonaniu Dominiki. Po poetycko - muzycznej uczcie widownia mogła podziwiać w galerii obrazy Bogusława Doby i wiersze do nich przypisane. Wystawę możemy oglądać w CzDK do 21 listopada.
Artystyczną ucztę zakończył gorąco przyjęty występ grupy "Póki co" z Lubasza. O powstaniu zespołu opowiada gitarzysta Sławomir Magdziarz. "Zespół, jak często bywa, powstał w nieco przypadkowy sposób. Inicjatorem był wójt Marcin Filoda, który znał naszą koleżankę, skrzypaczkę Kamilę i jej zdolności muzyczne. Padła propozycja, aby tego talentu nie zmarnować i stworzyć miejscowy zespół. Dołączył rodzimy klawiszowiec Karol Bak, Hanka Bielejewska oraz ja. Zaczęliśmy w 2016. roku. W kolejnym zadebiutowaliśmy podczas "Zwiastunów Kultury 2017", gdzie powstała nazwa zespołu "Póki co", bo póki co nazwy nie było. Występujemy na okolicznościowych imprezach. Wspiera nas i promuje nasz opiekun, dyrektor GOK Szymon Szwed. Gramy poezję śpiewaną, znane i lubiane piosenki Grechuty, Skaldów, a także przeboje lat 60 i 70tych. Szymon Szwed - Zespół świetnie wpisał się w dzisiejszy, poetycki charakter wydarzenia. Tak bardzo, że z pozycji widowni, ośmieliłem się wspierać naszych muzyków wokalnie. Jestem dumny i wzruszony występem zespołu, a także udziałem gości dzisiejszego wieczoru.
Piotr Keil
O tym, że poezja ma swoich miłośników także wśród młodego pokolenia udowodnili uczniowie, którzy dzień później wzięli udział w XXIII Konkursie Recytatorskim "Kochać poezję". Wierszy jeszcze nie piszą lub nie dzielą się nimi publicznie, ale za to chętnie poezję czytają, a przede wszystkim z zaangażowaniem recytują. Na scenie sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury stanęło 49 uczestników, którzy zmagając się w dwóch kategoriach reprezentowali szkoły podstawowe z terenu powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego. W charakterystycznej dla tej pory roku scenografii i przyjaznej atmosferze, recytatorzy prezentowali przygotowane wcześniej, pod okiem instruktorów i nauczycieli, wiersze, wśród których dominowała twórczość Ludwika Jerzego Kerna, Wisławy Szymborskiej i Adama Mickiewicza. Jury w składzie: Artur Geremek ((instruktor teatralny, założyciel teatru TU) oraz Jan Pertek (instruktor teatralny, dyrektor MCK w Czarnkowie) ze względu na wysoki poziom prezentacji nie miało łatwego zadania, jednak po wyjątkowo spokojnych i zgodnych obradach ogłosiło werdykt. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Gabriela Jurczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance, drugie miejsce zdobyła Maria Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Miałach, a trzecie przypadło Maciejowi Sikorze ze Szkoły Podstawowej w Jędrzejewie. Z kolei wyróżnienia otrzymali: Piotr Machnicki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie, Liliana Rychlik ze Szkoły Podstawowej nr 1w Wieleniu, Dawid Dziedzic ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie, Wojciech Piechowiak ze Szkoły Podstawowej w Miałach. W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce przypadło Malinie Graczyk ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim, drugą nagrodę odebrała Liliana Helwich ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu, a trzecią Krystian Grośty ze Szkoły Podstawowej w Połajewie. W tej kategorii wyróżniono: Wiktorię Heyer ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieleniu, Honoratę Porządny ze Szkoły Podstawowej w Łomnicy, Joannę Szkolik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie. Na zakończenie jurorzy przekazali swoje życzliwe uwagi wszystkim uczestnikom mówiące o technice recytacji, sposobie doboru tekstu oraz zachowaniu na scenie. Potem przyszedł czas na wręczenie dyplomów i nagród książkowych.
Marcin Małecki
Protokół z XXIII konkursu recytatorskiego
"Kochać poezję"
Czarnków - 4 listopada 2022 r.
Jury w składzie: Artur Geremek (instruktor teatralny, założyciel teatru TU), Jan Pertek (instruktor teatralny, dyrektor MCK w Czarnkowie) po wysłuchaniu 49 uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii klas 4, 5 i 6 szkół podstawowych:
I miejsce Gabriela Jurczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzciance
II miejsce Maria Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Miałach
III miejsce Maciej Sikora ze Szkoły Podstawowej w Jędrzejewie
wyróżnienia:
Piotr Machnicki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie
Liliana Rychlik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu
Dawid Dziedzic ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie
Wojciech Piechowiak ze Szkoły Podstawowej w Miałach
w kategorii klas 7 i 8 szkół podstawowych:
I miejsce: Malina Graczyk ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim
II miejsce: Liliana Helwich ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu
III miejsce: Krystian Grośty ze Szkoły Podstawowej w Połajewie
wyróżnienia:
Wiktoria Heyer ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieleniu
Honorata Porządny ze Szkoły Podstawowej w Łomnicy
Joanna Szkolik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!