Grant na projekt 2025
Na początku tego roku pracownicy Muzeum Ziemi Czarnkowskiej wraz z członkiem Forum Dialogu Robertem Zimnym złożyli wniosek o dofinansowanie projektu "U stóp Góry Żydowskiej. Historia czarnkowskich Żydów". Forum Dialogu to najstarsza polska organizacja pozarządowa, skupiająca osoby z kraju i zza granicy, której celem jest poprawa relacji polsko - żydowskich oraz upamiętnienie historii i odpowiedniej narracji.
Projekt zakłada nakręcenie filmu o historii czarnkowskich Żydów, a także wykonanie tablicy przedstawiającej wizualizację synagogi, która została rozebrana w latach 1939 - 1940 wraz z opisem wnętrza, które udało się odszukać w zachowanych archiwaliach. Dodatkowym atutem filmu będą niepublikowane do tej pory nagrania potomków i potomkiń, którzy dzielą się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami. Przewidywane jest uroczyste odsłonięcie tablicy z referatem autora projektu wizualizacji. Historia społeczności żydowskiej przedstawiona zostanie w oparciu o zachowane źródła historyczne. Film ubogacą wypowiedzi historyków, członków Towarzystwa Miłośników Historii Czarnkowa, architektów, regionalistów, członków Forum Dialogu i potomków czarnkowskich Żydów, którzy żyją w Ameryce Północnej. Oprócz historii na temat społeczności żydowskiej zostaną w filmie przedstawione działania na rzecz utrwalania i upamiętniania społeczności żydowskiej w mieście, działania na rzecz ratowania żydowskiego domu przedpogrzebowego, prace przy tworzeniu wizualizacji nieistniejącej synagogi w oparciu zdjęcia archiwalne, pocztówki, mapy katastralne oraz fotogrametrię aż do momentu utworzenia modelu w 3D i przedstawienia go w filmie. Projekt przyczyni się do powstania nowych relacji pomiędzy potomkami Ocalałych a lokalną społecznością.
Koszt realizacji projektu to kwota 16570,72, która w całości została przyznana. Podziękowania należą się komisji grantowej, natomiast gratulacje i życzenia owocnej pracy pozostałym laureatom.
MZC
Widokówka z panoramą Czarnkowa
(Fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Czarnkowskiej)
Synagoga w Czarnkowie
(Fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Czarnkowskiej)
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!