Narodowe Święto Niepodległości 2024
Najważniejszą częścią obchodów Narodowego Dnia Niepodległości było wspólne odśpiewanie hymnu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Wolności. Odbyła się także intencyjna msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny oraz przemarsz z uroczystym złożeniem kwiatów. Odśpiewanie "Roty" zakończyło tą część rocznicy. Wieczorem w kinie "Światowid" zaśpiewały Poznańskie Słowiki.
Mieszkańcy Czarnkowa gromadnie zebrali się na Placu Wolności by uczcić 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody wpisano w ogólnopolską akcję odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w miejscach patriotycznego zrywu Polaków w 1918 roku. Punktualnie o godzinie dwunastej wraz z Czarnkowską Orkiestrą Dętą i chórem "Harmonia" mieszkańcy w towarzystwie władz samorządowych miasta oraz posłanki na Sejm Marii Małgorzaty Janyski zaśpiewali polski hymn, by oddać cześć bohaterom Ojczyzny. Wcześniej zainicjowano wspólne śpiewanie pieśni legionowych wraz z solistami Katrzyną Dunajską i Sebastianem Pawlaczykiem. Corocznym, ciekawym akcentem był mini konkurs wiedzy historycznej. Na pytania dotyczące hymnu odpowiadały dzieci. Z rozszyfrowaniem twórców naszej najważniejszej pieśni narodowej nie było problemu. Nagrody powędrowały do najpilniejszych uczestników zabawy. Miłym akcentem uroczystości był poczęstunek. W namiocie promocyjnym Miejskiego Centrum Kultury częstowano gorącą kawą, herbatą, a także tradycyjnymi świętomarcińskimi rogalami. Chętnych nie brakowało. Szybko rozeszły się też gadżety. Trzysta kotylionów i chorągiewek rozdysponowano w błyskawicznym tempie.
Po krótkiej przerwie uczestnicy obchodów udali się do pobliskiego kościoła Marii Magdaleny, by wziąć udział w okolicznościowej mszy świętej. Podniosły charakter tej części była homilia odnosząca się do jednej z wizyt papieża Jana Pawła II w Polsce. Jej przekaz był oczywisty. Ojczyzna, życie, rodzina, to uniwersalny fundament wolności nie tylko Polski, ale i Europy. Znaczenie mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych oraz orkiestry z solistami. Po zakończeniu mszy uformował się pochód, który zakończył się złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Powstańca Wlkp i wspólnym odśpiewaniem "Roty".
W godzinach popołudniowych na czarnkowian czekała muzyczna uczta. W kinie "Światowid" wystąpił w pełnym składzie Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki". Istniejący od 85. lat zespół został założony przez Stefana Stuligrosza. Pod jego batutą wystąpili na najważniejszych sceny świata, między innymi w USA, Kanadzie, Japonii. Obecnie dyrygentem jest Maciej Wieloch, były sopranista w zespole i wieloletni asystent profesora Stuligrosza. Na fortepianie chórzystom akompaniował Marcin Gałęski, kompozytor i aranżer wielu utworów chóru. Koncert został współfinansowany przez samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu "Kultura w drodze".
Piotr Keil
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!