Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020
Trudno wyobrazić sobie początek roku bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoją popularność i sukces zawdzięcza wyjątkowemu przesłaniu, które przynajmniej w tym dniu staje się bliskie wielu Polakom. Akcja od 28 lat dzięki swojej idei, szczytnym celom i oddanym wolontariuszom dociera praktycznie do wszystkich zakątków naszego kraju, a że naszym rodakom nie jest obojętny los potrzebujących, to i efekty zbiórki każdego roku są imponujące.
Od samego początku akcji towarzyszy przewodnie hasło i temat oraz plan zakupu sprzętu medycznego, tym razem dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Czarnkowski sztab Orkiestry objął swym zasięgiem również okoliczne miejscowości, a ich wpłaty w znacznym stopniu zasiliły konto tego Finału. W niedzielny wieczór zebrana kwota wyniosła 104.112,33. Prawdopodobnie jednak ostateczna suma będzie wyższa i poznamy ją za kilka dni, po oficjalnym jej przeliczeniu. W działania czarnkowskiego sztabu włączyło się 230 wolontariuszy, którzy pojawili się w Połajewie, Lubaszu, Romanowie, Jędrzejewie (w gminie Czarnków), Gębicach, Sarbi, Młynkowie, Boruszynie, Kuźnicy Czarnkowskiej, Kruszewie i Czarnkowie. Dzięki pomocy szkół, ich dyrektorów, nauczycieli i uczniów we wszystkich okolicznych miejscowościach, nawet tych najmniejszych, można było spotkać specjalnie oznakowanych wolontariuszy. Zbiórka, jak zwykle, trwała od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia. Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia w Czarnkowie był finałowy koncert w Czarnkowskim Domu Kultury zatytułowany "Młodzi - Najmłodszym". Na scenie swoje artystyczne umiejętności zaprezentowały dzieci z przedszkoli miejskich "Bajkowy Świat" i im. Jana Brzechwy w Czarnkowie oraz uczniowie obydwu czarnkowskich szkół podstawowych. Tradycyjnie widzowie mogli oklaskiwać popisy taneczne i wokalne, a całość zwieńczyło przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Warto również wspomnieć, iż program koncertu uzupełniły grupy taneczne z Czarnkowskiego Domu Kultury ćwiczące pod okiem Anny Machmar oraz "Iskierki", czyli wokaliści ze Szkoły Podstawowej nr 2. Ten rodzinny koncert zgromadził bardzo liczną publiczność i zakończył się tuż przed godziną 17.00. Po krótkiej przerwie ze sceny popłynęły ostrzejsze dźwięki, bo swój finałowy koncert rozpoczął czarnkowski zespół From. Był to ostatni muzyczny akcent tego dnia w Czarnkowie, po którym nastąpiło wspólne spotkanie na placu Wolności pod nazwą "Światełko do nieba".
I właśnie tutaj, w nieco innej scenerii, rozpoczęła się licytacja, która każdego roku przyciąga sporo mieszkańców Ziemi Nadnoteckiej. Tym bardziej, że nie zabrakło ciekawych przedmiotów i prezentów przekazanych na rzecz finału przez osoby prywatne, instytucje, firmy i centralę WOŚP. Największym powodzeniem cieszył się plastron naszego skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego, który został sprzedany za 900 złotych. Tuż po godzinie 21.00 rozbłysło "Światełko do nieba", które tym razem w postaci "zimnych ogni" zwieńczyło ten wyjątkowy dzień w Czarnkowie.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o Kole Wędkarskim "Spławik", które w trakcie swoich niedzielnych zawodów zebrało ponad 2000 złotych oraz o finałowym koncercie w Jędrzejewie (w gminie Czarnków). Tam, oprócz zbiórki i licytacji, artystycznym życiem tętniła scena, a z wiarygodnych źródeł wiadomo, iż największą owację zebrało męskie wykonanie "Jeziora łabędziego". Także kwota tam zebrana jest imponująca, bo wyniosła ponad 14 tysięcy złotych.
Na koniec specjalne podziękowanie dla Agencji Ochrony "Combat", której pracownicy czuwali nad bezpieczeństwem wolontariuszy i uczestników koncertu w Czarnkowskim Domu Kultury oraz dla harcerzy z 2. Czarnkowskiej Drużyny Harcerskiej "Pożoga" za pomoc przy organizacji finałowych działań w Czarnkowie.
Paweł Zajda
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!